Po zabiegu - Bezpłatne Punkty Konsultacji Stomijnej

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne

Po zabiegu

Po zabiegu - porady i wskazówki
Znajdziesz tu porady i wskazówki pomocne w stosowaniu odpowiednich produktów, a także wszelkich aspektów dotyczących codziennego życia. Stosując się do nich będziesz w stanie żyć tak, jak do tej pory. Znajdziesz tu również informacje dotyczące spraw intymnych, utrzymania zdrowej skóry i innych zagadnień związanych z życiem ze stomią.

 

Prawidłowe dbanie o stomię

Utrzymanie zdrowej skóry jest bardzo ważne. Kontakt treści wydostającej się ze stomii ze skórą powoduje jej podrażnienie, co wpływa na to, w jaki sposób przylepiec przylega do Twojego ciała. Prowadzi to do błędnego koła w postaci większej ilości wycieku i jeszcze silniej podrażnionej skóry, czego należy unikać.

Dbaj o zdrową skórę
Sześć kroków pomoże Ci utrzymać zdrową skórę:

1. Przed nałożeniem przylepca upewnij się, że Twoja skóra jest czysta i całkowicie sucha.
2. Dopasuj otwór w przylepcu do swojej stomii.
3. Upewnij się, że przylepiec w pełni przylega do Twojej skóry, lekko dociskając go ręką.
4. Zamień swój sprzęt stomijny, gdy tylko poczujesz jakiekolwiek dyskomfort lub swędzenie.
5. Regularnie sprawdzaj rozmiar swojej stomii, zwłaszcza jeśli masz przepuklinę.
6. Upewnij się, że sprzęt i akcesoria stomijne, które stosujesz, są dopasowane do Twojego profilu ciała.

Wybierz odpowiedni rodzaj sprzętu stomijnego
Dostępnych jest wiele różnych rodzajów sprzętu stomijnego. Upewnij się więc, że wybierzesz taki, który pasuje do Twojego profilu ciała.

Możesz wybierać spośród worków stomijnych o różnych rozmiarach, sposobach zakładania, rodzajach przylepców i wielu innych funkcjach, aby dostosować je do własnego stylu życia.


Używaj odpowiednich akcesoriów
Wiodący producenci oferują również szeroki wybór akcesoriów, które mają na celu uczynić użytkowanie sprzętu stomijnego jeszcze bardziej komfortowym. Mogą one poprawiać uszczelnienie, zapobiegać problemom związanym ze skórą i niwelować przykry zapach.

W prawidłowym dbaniu o stomię pomożemy Tobie. Przyjdź do naszych Bezpłatnych Punktach Konsultacji Stomijnych.

 

Wybór odpowiedniego sprzętu stomijnego

Po zabiegu wyłonienia stomii, Twój profil ciała może się zmienić z wielu powodów. Zmiany te obejmują:

  • przyrost lub utratę masy ciała podczas rekonwalescencji po chorobie, która była przyczyną zabiegu,

  • fałdowanie lub bliznowacenie skóry wokół stomii,

  • przepuklinę na skutek wyłonienia stomii.

Jeśli Twój profil ciała się zmienia, ważne jest regularne upewnianie się, czy Twój worek stomijny jest nadal odpowiednio dopasowany.

Znajdź odpowiedni produkt
Szczelność pomiędzy sprzętem stomijnym i Twoją skórą jest niezbędna dla zapewnienia prawidłowej opieki stomijnej. Jeśli na przykład obszar wokół Twojej stomii zmienił kształt z płaskiego na bardziej wklęsły, być może nadszedł czas, aby wymienić sprzęt stomijny na wypukły. Możesz także zacząć stosować dodatkowe akcesoria.

Pielęgniarki stomijne pracujące w Bezpłatnych Punktach Konsultacji Stomijnych pomo Ci określić Twój bieżący profil ciała i zasugerują sprzęt oraz akcesoria stomijne odpowiednie dla Ciebie.

Istnieją dwa główne rodzaje systemów worków stomijnych:
Systemy jednoczęściowe składają się z worka stomijnego i przylepca, które są ze sobą trwale połączone. Kiedy trzeba zmienić worek, należy wymienić cały sprzęt, co czyni ten system odpowiednim w przypadku częstych zmian.

Systemy dwuczęściowe składają się z oddzielnego worka stomijnego i płytki stomijnej, które nie są ze sobą na stałe połączone. W przypadku takiego systemu, worek można zdjąć lub wymienić bez konieczności odklejania i zmiany płytki. Istnieją dwa sposoby połączenia płytki i worka stomijnego:
Łączenie mechaniczne mocuje worek na płytce za pomocą systemu łączenia, który wydaje
słyszalne kliknięcie przy połączeniu.

Łączenie przylepcowe mocuje worek stomijny na płytce za pomocą bezpiecznego, elastycznego przylepca.

Rodzaje worków stomijnych
Istnieją trzy główne rodzaje worków:

  • zamknięty,

  • otwarty,

  • urostomijny.


Worki zamknięte stosuje się powszechnie w przypadku kolostomii, ponieważ treść jelitowa jest zwykle stała. Napełnione zamknięte worki należy zdjąć i wymienić. Nie należy ich opróżniać i wykorzystywać ponownie.

Worki otwarte stosuje się powszechnie w przypadku ileostomii, ponieważ treść jelitowa ma zwykle płynną konsystencję. Można je również stosować w przypadku kolostomii. Worki otwarte są łatwe w obsłudze, można je opróżnić i dlatego nie muszą być wymieniane tak często, jak worki zamknięte.

Worki urostomijne stosuje się w przypadku urostomii, w celu odprowadzania moczu. Można je opróżniać i wymieniać w zależności od potrzeby. Worek urostomijny można podłączyć do worka do zbiórki nocnej, w celu uniknięcia konieczności zmiany worka w nocy.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego